Jednym z najczęściej występujących jest nowotwór piersi. Dotyka on kobiety w różnym wieku.
Wykryty we wczesnej fazie, pozwala na całkowite wyleczenie. Podkreślają to specjaliści zajmujący się, apelując o regularne badania piersi i zdrowy tryb życia.
Mimo powszechnej wiedzy na temat zagrożeń ze strony nowotworu piersi i możliwości zapobiegania jego skutkom, wiele przypadków nowotworu kończy się zgonem pacjentki, ponieważ wykryta choroba jest bardzo zaawansowana i na skuteczne leczenie nie ma już szans.
Najlepszą formą profilaktyki jest regularne badanie piersi.
Samobadanie - składa się z dwóch czynności: oglądania i dotykania piersi (palpacji). Każda kobieta, już jako nastolatka, powinna badać piersi, które zakończyły rozwój i przeprowadzać badanie regularnie do późnej starości. Badanie przeprowadza się w celu dokładnego poznania budowy swoich piersi i odnalezienie ewentualnych niepokojących zmian, które mogą pojawić się z czasem.
Mammografia - badanie radiologiczne, niewielka, bezpieczna dawka promieniowania uwidaczniająca zmiany od 3 mm wielkości, często tak małych, że nie wyczuwalnych ręką. Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji stojącej. Technik umieszcza badaną pierś pomiędzy specjalne płytki, uciska w celu poprawienia obrazu, dlatego badanie może być nieco przykre. Z tego powodu zaleca się badania w pierwszej fazie cyklu, zaraz po menstruacji. Zdjęcia piersi na kobiety ocenia i porównuje radiolog.
Istnieje również mammografia cyfrowa, uzyskany przy pomocy aparatu cyfrowego obraz sutka można poddać analizie komputerowej. Obraz ten cechuje się wyższą rozdzielczością i wyższym kontrastem co umożliwia stosowanie tej techniki u kobiet ze zbitą tkanką piersi.
USG - wykorzystuje ultradźwięki przetwarzane na podobny do zdjęcia rentgenowskiego obraz. Metoda ta jest szczególnie przydatna do oceny piersi o gęstym utkaniu (np. młodych kobiet) i pozwala wykryć palpacyjnie wyczuwalne guzki, a w przypadku większych zmian pomaga odróżnić wypełnione płynem torbiele od guzów litych. Badanie jest bezbolesne. Przed przyłożeniem emitującej fale ultradźwiękowe sondy skóra smarowana jest specjalnym żelem.
Badaj co miesiąc swoje piersi.
· Piersi badaj tydzień po menstruacji, a jeżeli nie miesiączkujesz to w te same dni każdego miesiąca.
· Po menopauzie badaj się raz w miesiącu.
· Obejrzyj swoje piersi w lustrze, sprawdź czy są jednakowe.
· Zwróć uwagę na wygląd i kolor skóry piersi i brodawek.
· Czy brodawki obu piersi po uniesieniu rąk do góry są jednakowe.
· Uciśnij lekko brodawkę i oceń czy nie występuje krwawienie lub wyciek.
· Badanie piersi wykonuj w dwóch pozycjach: a) na stojąco z łokciem uniesionym w górze.b) leżąc z poduszką podłożoną pod ramię.
· Całą powierzchnią palców, ruchami okrężnymi, delikatnie uciskając zbadaj dokładnie piersi okolice pachy.
· Poznaj budowę swoich piersi, abyś umiała ocenić zmiany w nich zachodzące. Pamiętaj: 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
· Nowotwór piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.
Gdy tylko zaobserwujesz zmianę kształtu, wciąganie skóry, wydzielinę z brodawki sutkowej lub inne zmiany w jej obrębie, guzek lub stwardnienie w piersi, powinnaś zgłosić się jak najszybciej do swego lekarza w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań. Nowotwór piersi jest nowotworem w dużym procencie uleczalnym - warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium co możesz zrobić sama poprzez samokontrolę piersi.
Nowotwór piersi